„ Nikt nie umiera tak na śmierć
po każdym z nas coś pozostaje
grono przyjaciół trochę zdjęć
te kilka chwil spędzonych razem
wiązanki kwiaty zniczy blask
na twarzach grymas bólu
to świadczy że żyjemy wciąż
choć z innej strony muru... „
11 września 2015 roku minęły 3 lata od odejścia Mateusza do Domu Ojca.
Również 3 lata temu został utworzony projekt : Memoriał im. Mateusza Krawczyka „Spełnić Marzenia”. Do stworzenia tego projektu natchnęły nas słowa : chociaż Mateusz odszedł do Domu Ojca, to nadal jest wśród nas. W naszej pamięci, sercach, wspomnieniach. Zostały wśród nas Jego marzenia, niezrealizowane marzenia. A jak każdy młody człowiek, taki , który wchodzi w dorosłe życie miał ich wiele. Chciał być zdrowy, chciał, aby Jego Rodzina była szczęśliwa, chciał zdobyć wykształcenie, chciał realizować swoje pasje. Jednak Pan miał wobec Niego inny plan. W czasie , gdy Mateusz walczył z chorobą gromadziło się wokół Niego wielu młodych ludzi, którzy z pasją, przejęciem, oddaniem włączali się do wspomagania Go w walce z chorobą.
Rodzina Mateusza – dziękując sercem za serca – wspomogła stworzenie Memoriału chcąc w ten sposób pomóc młodym ludziom – niepełnosprawnym ludziom - realizować Ich marzenia. Marzenia o równym starcie, o zdobywaniu wykształcenia. Memoriał to realizacja marzenia, którego Mateusz za życia nie zdołał zrealizować. Stypendium , jakie na rok otrzymują nasi Beneficjenci pomaga Im w realizacji tego marzenia. W ten sposób pamięć o Mateuszu trwa w naszych sercach, w naszej pamięci, wspomnieniach.
Wspomagając Memoriał, a poprzez niego niepełnosprawną młodzież realizujemy to, czego nie udało się zrealizować Mateuszowi. Otwórzmy nasze serca, bądźmy hojni w swojej dobroci, podzielmy się cząstką siebie z innymi. Mateusz robił by to samo- oddawał by siebie innym. Pomóżmy młodzieży niepełnosprawnej pokonywać bariery, zdobywać szczyty. Rozejrzyjmy się wokoło – potrzebujących jest wielu. W tym roku zrezygnowaliśmy z przyznania stypendium. Chcemy zgromadzić więcej środków, aby w roku przyszłym wspomóc 2 osoby. Nie zrobimy tego bez Waszej pomocy.
Pomóc można poprzez :
- przekazanie 1% podatku z rozliczenia rocznego
- poprzez wpłaty na konto Fundacji dedykowane Memoriałowi
A o tym, że warto to zrobić, niech świadczą słowa naszych dotychczasowych Beneficjentów:
Krzysztof Wolniakowski
Witam. Przez ostatni rok wydarzyło się u mnie całkiem sporo.
Miniony rok akademicki zakończyłem z dość wysoką średnią .
Ostatni rok był dla mnie dość udany i owocny .
Niedługo się dowiem ,czy mój temat pracy licencjackiej został zaakceptowany.
Mam nadzieję , że 3 lipca przyszłego roku będę się mógł poszczycić wyższym wykształceniem i zacząć myśleć o studiach magisterskich z administracji.
To wszystko nie było by możliwe gdyby nie wsparcie fundacji .
Od początku października czynnie działam w nowo tworzącej się partii Razem Dla Niepełnosprawnych, która skupia osoby niepełnosprawne i pełnosprawne, którym leży na sercu los niepełnosprawnych w naszym kraju. Staram się także rozwijać swoje pasje sportowe takie jak siatkówka i Baccia.
Klaudia Kaniewska
Witam wszystkich…
W czerwcu 2015 roku z wysoką średnią ocen ukończyłam studia pierwszego stopnia oraz uzyskałam tytuł licencjata Nauk o rodzinie na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie. Z wynikiem bardzo dobrym obroniłam pracę dyplomową, która dotyczyła problemów z jakimi zmagają się osoby niepełnosprawne w wyniku braku kończyny dolnej. Dodatkowo ukończyłam 2-letnie studium pedagogiczne oraz kontynuowałam dalszą naukę języka migowego.
Obecnie zapoczątkowałam nowy etap mojej dalszej nauki. 1 października bieżącego roku rozpoczęłam studia magisterskie na kierunku Zdrowie Publiczne Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Jestem bardzo zadowolona z nowego kierunku jaki wybrałam, ponieważ skierowany jest on na drugiego człowieka, który wymaga pomocy związanej ze zdrowiem. Dzięki temu poznaję nowych ludzi oraz rozszerzam swoją wiedzę w nowej dziedzinie.
Obecnie jednak nie jest mi łatwo. Sama nauka nie powoduje trudności, jednak wysiłek fizyczny związany z bardzo dużą ilością zajęć jest dla mnie wyczerpujący. Chociaż nie jest mi łatwo pod względem fizycznym, staram się iść dalej na przód i nie poddawać się mimo wszystko. Mam nadzieję, że będziecie trzymać za mnie kciuki.
Joanna Sztulczewska
Jestem zeszłoroczną stypendystką Memoriału Mateusza Krawczyka. W ciągu ostatniego roku dzięki okazanemu wsparciu udało mi się ukończyć studia magisterskie, a tym samym uzyskać tytuł magistra pedagogiki opiekuńczo- wychowawczej. Zamierzam jednak kontynuować edukację, w najbliższym czasie zaczynam studia podyplomowe na kierunku oligofrenopedagogika by móc w przyszłości pracować a tym samym pomagać osobom z niepełnosprawnościami, co od kilku lat staram się również robić będąc wolontariuszką Duszpasterstwa Niesłyszących w Zduńskiej Woli. Dlatego też z całego serca chciałabym podziękować za okazane wsparcie poprzez Memoriał Mateusza Krawczyka, dzięki któremu mogę spełniać swoje marzenia.
Mateusz – pamiętamy – nie zapomnimy .
Wspieramy przyszłych Einsteinów! Realizujemy Twój Plan!
A Ty, tam z niebieskich łąk – prosimy wspieraj nas w tym,
aby zawsze chciało nam się chcieć pomagać innym, dawać siebie innym,
przekazać dalej tą Miłość , jaką Ty będąc tu z nami otrzymałeś!
11 września 2012 roku odszedł do Domu Ojca Mateusz Krawczyk, jego marzeniem były studia. Niestety ciężka choroba, przerwały Jego marzenia. Dlatego pragniemy by "Zwycięzca" tego Memoriału realizował swoje i Mateusza marzenia.
Regulamin Projektu: Memoriał im. Mateusza Krawczyka „Spełnić Marzenia”.
Wspieramy przyszłych Einsteinów! Realizujemy plan Mateusza!
"Żywe słowo miłości staje się jak ziarno gorczycy zasiewem pokory i dobra …„ Ks. Marek Chrzanowski
Mateusz miał wiele marzeń: największymi z nich było wyzdrowienie, spokój Jego Rodziny, później zdanie matury i wymarzone studia. Niby zwykłe – ale niezwykłe marzenia Nastolatka. Niestety – stało się inaczej. Bardziej potrzebny był tam – na niebieskich łąkach- w domu naszego Ojca. Mateusz zawsze powtarzał, że w czasie choroby otrzymał tak wiele od innych – często nieznanych osób – poruszonych Jego walką o życie. I zawsze mówił, że kiedy wyzdrowieje odda to dobro w dwójnasób. Nie sprzeniewierzy tej Miłości, jaką otrzymuje. Że będzie miał możliwość podziękowania wszystkim, którzy Go w tej bardzo trudnej walce wspierali. Niech to cierpienie, które stało się Jego udziałem będzie źródłem nadziei, miłości, wielkiej nadziei i radości. I choć Nie ma Go z nami już rok - teraz – dzięki hojności Jego Rodziny – już stamtąd chce wspomóc realizację marzeń innych. Młodych – niepełnosprawnych – walczących z własną ułomnością każdego dnia. Ale chcących się rozwijać, kształcić, realizować swoje marzenia o równym starcie w życie. Cudownie jest marzyć ! I warto marzyć! Świat nie zawsze jest kolorowy. Czy marzenia są nam potrzebne? Zdecydowanie tak. W nich obieramy cel i kierunek życia. Oczywiście, nie zrealizują się same: trzeba je poprzeć ciężką pracą i niejednokrotnie poświęceniem, co w przypadku młodzieży niepełnosprawnej ma swój szczególny wymiar. Pomarzmy więc wszyscy: o szczęściu, o cudownej przyjaźni, o dobroci ludzkich serc, o możliwości dawania siebie innym, o wskazaniu innym możliwości sięgnięcia po więcej – uwierzenia w siebie i w swoje możliwości, realizacji pragnień i dążeń. Zrealizujmy niespełnione Marzenie Mateusza. Pomóżmy innym zrealizować to, co Jemu się nie udało. Dajmy szansę niepełnosprawnej młodzieży na zdobycie wiedzy . W Projekt zaangażowali się młodzi ludzie – którzy w czasie Jego walki o życie – byli z Nim – oddawali krew, płytki, organizowali koncerty, wspierali modlitwą. Teraz sami zaczynają studia – realizują swoje marzenia i chcą zrealizować niespełnione Marzenie Mateusza. Pomóżmy Im w tym – otwórzmy serca – bądźmy hojni w swojej ofiarności, pamiętając, że: "Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest; nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi.„ Jan Paweł II. Niech pamięć o Mateuszu w nas zostanie, niech trwa poprzez naszą chęć niesienia pomocy innym.
List Mateusza do Fundacji z 2012 roku
Chciałbym bardzo podziękować wszystkim: Radzie Fundacji, Wolontariuszom, wszystkim związanym emocjonalnie z Fundacją za dobroć serc, za to, że chce się chcieć. Za umożliwienie istnienia Projektu i w ten sposób zbierania środków na leczenie. Samemu byłoby to bardzo trudne. Świadomość, że wokół jest tyle ludzkich serc pełnych miłości i dobroci, tyle rąk gotowych nieść pomoc bardzo pomaga. Zwłaszcza w chwilach całkowitego zwątpienia, kiedy nie ma już sił na walkę. Dziękując za to, że JESTEŚCIE życzę wszystkim razem i każdemu z osobna – chociaż w ten sposób – dużo zdrowia, sił i tej nieustającej radości dziecka w sercu, miłości do każdego Człowieka, nieustającej opieki Matki Bożej i Jej Syna. Nie mogę być, ani moi Rodzice i Brat na Jubileuszu, ale będę z Wami duchem i sercem. Walka ciągle trwa, ale jest już coraz bliżej do przeszczepu. Jeśli wyniki się utrzymają – będzie to możliwe na początku czerwca. Jest remisja choroby. Jeszcze tylko jeden blok chemii. I już dalsze decyzje w rękach Profesora Kałwaka z Kliniki Hematologii we Wrocławiu – gdzie będę poddany przeszczepowi. Muszę bardzo uważać, aby nie złapać żadnej infekcji. Tak jak i mój genetyczny bliźniak – Brat Kuba. Jeszcze raz serdecznie pozdrawiam, powierzając siebie i wszystkich Opatrzności Bożej. Proszę o modlitwę w mojej intencji. Mateusz Krawczyk z Rodzicami i Bratem Jakubem
Cel projektu
- Celem strategicznym projektu jest pomoc w wyrównaniu szans w zdobyciu wykształcenia wyższego przez osoby niepełnosprawne oraz przygotowanie osób niepełnosprawnych, poprzez stałe podwyższanie kwalifikacji, do rywalizacji o zatrudnienie na otwartym rynku pracy.
- Celem operacyjnym projektu jest stworzenie warunków mobilizujących osoby niepełnosprawne do wyższego kształcenia ustawicznego.
Realizacja celów projektu
Projekt realizuje swoje cele w szczególności poprzez:
- propagowanie projektu i pozyskiwaniu 1% odpisu od podatku, którym objęty jest projek
- zbieranie funduszy poprzez zbiórki publiczne, koncerty, wpłaty od osób fizycznych i prawnych
Majątek projektu
Majątek startowy Projektu stanowią środki pozyskane z odpisu 1% za rok 2011 Projektu „Mateusz” i wpłat od osób fizycznych pozostawione przez Rodzinę na koncie Fundacji Księdza Orione Czyńmy Dobro i dedykowane nowemu Projektowi.
Adresaci projektu
- Adresatami projektu są osoby z orzeczonym znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności (lub orzeczeniem równoważnym), które są:
- studentami studiów pierwszego stopnia lub studentami studiów drugiego stopnia albo studentami jednolitych studiów magisterskich – prowadzonych przez szkoły wyższe, pobierającymi naukę w systemie stacjonarnym lub systemie niestacjonarnym.
Formy i zakres pomocy udzielanej w ramach projektu
- Pomoc finansowa w ramach projektu udzielana jest w formie
- dofinansowania kosztów nauki, zwanego dalej „dofinansowaniem”,
- Przyznane w ramach projektu dofinansowanie, może obejmować w szczególności następujące koszty związane z nauką pobieraną przez wnioskodawcę:
- opłaty za naukę (czesne),
- zakwaterowania – w przypadku nauki poza miejscem stałego zamieszkania,
- dojazdów,
- związane z dostępem do Internetu (instalacja i abonament),
- uczestnictwa w zajęciach mających na celu podniesienie sprawności fizycznej lub psychicznej,
- zakupu przedmiotów ułatwiających lub umożliwiających naukę, w tym zakupu programów komputerowych, pamięci przenośnej USB, dysków optycznych (np. CD) oraz dyskietek,
- wyjazdów organizowanych w ramach zajęć szkolnych,
Niepełnosprawni studenci mogą otrzymać wsparcie finansowe w postaci np.
- stypendium specjalnego dla osób niepełnosprawnych przysługujące na pierwszym kierunku studiów pierwszego i drugiego stopnia lub jednolitych studiów magisterskich
- stypendium specjalne dla osób niepełnosprawnych, podobnie jak pozostałe świadczenia pomocy materialnej, przyznawane jest na semestr lub rok akademicki i wypłacane co miesiąc. Można je otrzymywać tylko na jednym wskazanym przez studenta kierunku studiów.
- pomoc materialna nie zależy od uczelni i typu studiów.
Wymagane dokumenty
- prośba do Fundacji z uzasadnieniem
- orzeczenie o niepełnosprawności
- zaświadczenie o przyjęciu na studiach lub aktualny indeks
- zaświadczenie z parafii lub duszpasterstwa akademickiego
Przyjmowanie zgłoszeń
Zgłoszenia kandydatów prosimy przesyłać na adres: Fundacja Księdza Orione Czyńmy Dobro, ul. Łaska 88, 98-220 Zduńska Wola
Termin zgłoszeń : do 31 lipca
Członkowie Komitetu Sterującego Projektu:
Koordynator Projektu :
- Jolanta Daniszewska
Członkowie honorowi:
- Dobiesława Krawczyk
- Marek Krawczyk
- Jakub Krawczyk
Członkowie czynnie działający :
- ks. Janusz Nowak FDP
- ks. Krzysztof Miś FDP
- Elżbieta Garncarek
- Monika Sowińska
- Malwina Pietrzak
- Patrycja Wawrzyniak
- Justyna Endler
- Maciej Adamiak
- Adrian Kaczmarek
- Iga Kacprzak
- Przemysław Sylwestrzak
- Kamil Raszewski
- Piotr Koper
- Dominika Małkowska
Kompetencje Członków Projektu
Do kompetencji Członków Projektu należy podejmowanie decyzji w kwestii wyboru Beneficjenta Projektu, sposobu i wysokości pomocy.
Dotychczasowi beneficjenci projektu: