Fundacja Księdza Orione Czyńmy Dobro KRS 0000 282796

Rozbudowa szkoły dla dzieci w Laare

Mieszkańcy wioski Laare w Kenii żyją w bardzo ubogich warunkach. Nie stać ich na wyżywienie całej rodziny, nie mówiąc już o realizacji innych podstawowych potrzeb. Jedną z tych potrzeb jest edukacja dzieci.

 

Szkoła w Laare powstała w inicjatywy księdza proboszcza Petera Ndiga. To on dzięki pomocy włoskich wolontariuszy wybudował pierwsze klasy i rozpoczął szkołę w misji katolickiej. Od początku założeniem była pomoc najuboższym. To tam, miały znaleźć miejsce do nauki najuboższe dzieci z wioski. Projekt sponsorowany był przez włoskie małżeństwo z Mediolanu. Wiedzieli oni jednak, że nie mogą pozostać w Kenii na długo, stąd razem z księdzem proboszczem przygotowali miejsce dla sióstr. Na zaproszenie odpowiedziały Siostry Orionistki i tak rozpoczęła się wielka przygoda z projektem Wirigiro. Siostry przejęły projekt dożywiania dzieci i projekt edukacyjny. Szkołą nadal zajmował się ksiądz proboszcz, siostry opłacały tylko czesne dla dzieci objętych projektem. W roku 2009 miały pod opieka 49 dzieciaków. Z roku na rok, coraz więcej dzieci znajdowało pomoc w misji. Siostry mogły też rozszerzyć swój projekt na inne szkoły, by dotrzeć do jak największej liczyłby tych najbardziej potrzebujących. Dziś wspieramy w edukacji dzieci w ponad 25 szkołach podstawowych, wiele z naszych podopiecznych rozpoczęło już edukację w szkole średniej.

Od 2015 roku administracja szkoły w Laare została oddana przez diecezje Siostrom Orionistkom.

Jak szkoła się zmieniała..

Kiedy szkoła została oddana do użytku, nie spełniała żadnych standardów. Nie było okien i drzwi, brakowało podłóg i tablic. Dzieci siedziały na kamieniach przy ławkach skleconych z kilku słabo ociosanych desek. Mimo wszystko, szkoła ta była jednym z największych marzeń wielu dzieci.

Kolejne lata przynosiły coraz więcej zmian. Dzięki wsparciu z projektu wspólnie mogliśmy zakupić nowe ławki do klas szkolnych. Wstawić okna i drzwi, odremontować wszystkie pomieszczenia, wylać cementowe posadzki.

Ogromną radością był dzień, w którym nasze dzieci dostały pierwsze podręczniki szkolne.

Po zmianie administracji w szkole siostry miały jeszcze większe możliwości inwestowania w projekt szkoły. Tylko w ubiegłym roku udało się wybudować nowy blok przedszkolny i ubikacje szkolne. Odremontowaliśmy kuchnię, zrobione zostały bramy i droga do szkoły, tak, by wygospodarować w przyszłości miejsce na boisko szkolne.

Co planujemy?

Rozbudowa i wyposażenie kolejnej klasy przedszkolnej. Koszt budowy i wykończenia klasy to 5 tys. euro. Szkoła rozrasta się i pęka w szwach, wiec już myślimy nad projektem nowych klas szkolnych. Koszt jednego skrzydła to 30 tys. euro.

Wielokrotnie dzieci, po interwencji misjonarzy, którzy dotrą do zagrożonej głodem rodziny, trafiają najpierw do szpitala na dożywienie i podleczenie oraz poddawane są badaniu na obecność AIDS, a potem z reguły trafiają pod opiekę misjonarzy. Projektem dożywiania Wirigiro włoscy wolontariusze objęli 40 dzieci. Są to głównie dzieci chore na AIDS i nie wszystkie uczęszczają do szkoły z racji choroby bądź też są jeszcze za małe. Zgromadzenie Sióstr Orionistek rozszerzyło projekt Wirigiro o kolejne 50 dzieci najbardziej zagrożonych głodem.

Poniżej zdjęcia:
- starej kuchni
- kuchni po remoncie
- strych ubikacji
- nowa odsłona szkoły i przedszkola

 

Obecnie misjonarki zajmują się 48 dziećmi szukającymi lub mającymi już swego darczyńcę. Wszystkie te dzieci chodzą do szkoły w Laare. Ogólna liczba dzieci w miejscowej szkole wynosi 350, zaś projektem objętych jest ok. 70 dzieci.

A zatem punkcie misyjnym dzieci obejmuje się programem dożywiania. Jednakże obok problemu głodu jaki dotyka Afrykę, pojawia się równie ważny problem braku dostępu do edukacji.

Misjonarze dokładają wszelkich starań aby zapewnić dzieciom godne warunki do nauki. Niestety budynek szkoły w Laare to jedynie gołe mury bez okien i drzwi, bez podłogi. Klasy są prowizorycznie urządzone. Ponadto brakuje nowych sal lekcyjnych dla nowych roczników dzieci, których liczba wzrosła od czasu przybycia Sióstr na placówkę misyjną.

Miejscowy proboszcz każdego roku dobudowuje jedną klasę. Już wiadomo, że w bieżącym roku szkoła będzie potrzebowała sali lekcyjnej dla klasy VIII (obecnie VII). Koszt remontu i doprowadzenia obecnego budynku do stanu użytkowego obejmującego sześć klas szkolnych wraz z wyposażeniem oraz dobudowanie niezbędnego pomieszczenia na nową klasę, pomieszczenia przeznaczonego na pokój nauczycielski, oraz utworzenie nowych toalet wynosi 30 tysięcy euro.

 

Realia w jakich pracują misjonarze i misjonarki są bardzo trudne. Jednakże pomoc bliźnim jest dla nich najważniejsza. Fundacja Księdza Orione Czyńmy Dobro pragnie wesprzeć edukację naszych małych braci i sióstr z Afryki poprzez uruchomienie projektu pn. Szkoła dla dzieci w Laare. Osobą odpowiedzialną za projekt jest polska misjonarka siostra M. Alicja Kaszczuk MMM.

Nasz projekt polega na zbiórce pieniędzy na ten cel. Pragniemy podjąć współpracę z osobami indywidualnymi, parafiami, dziełami miłosierdzia i firmami.

 

Koordynatorem projektu "Szkoła dla dzieci z Laare" jest p. Klaudia Zielińska 

kontakt z koordynatorem: mail:Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. tel. kom. 530 701 600

Poniżej podajemy numer rachunku, na który można wpłacać darowizny pienieżne na projekt
z dopiskiem: Szkoła w Laare

Fundacja Księdza Orione Czyńmy Dobro
ul. Williama Lindleya 12, 02-005 Warszawa

Bank Pekao SA IV Oddział w Warszawie, ul. Grójecka 1/3
Nr rachunku 14 1240 1053 1111 0010 4353 6691

Kod SWIFT: PKOPPLPW 
Nr IBAN dla obrotów zagranicznych: 
PL 14 1240 1053 1111 0010 4353 6691

z dopiskiem: Szkoła w Laare

Przekaż darowiznę on-line na ten projekt:
 

Wesprzyj ten projekt przekazując 1% podatku

Laare